Kurban Bayramı Yaklaşırken Van İl Müftüsü'nden Vanlılara Önemli Uyarılar

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Kurban Bayramı öncesi önemli uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

Van 10.06.2024 14:15:17 0
Kurban Bayramı Yaklaşırken Van İl Müftüsü
Tarih: 10.06.2024 14:15

YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Kurban Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla, vatandaşlara kurban ibadetini uygun şekilde yerine getirebilmeleri adına kritik uyarılarda bulundu. Müftü Şık, dinen kabul gören kurbanlık hayvan yaş sınırları ve kriterlerine, kesim esnasındaki dikkatli olunması gereken hususlara vurgu yaparak, bu konuda insanların bilgilenmesine katkı sağladı.

HAYVAN YAŞLARI VE ORTAKLIK KURALLARINA DİKKAT

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, kurban edilecek hayvanların yaş kriterlerine işaret etti. Belgeler, dini ölçüler ve hayvanların sağlık durumlarını da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Kimlerin kurban ortaklığı yapabileceği ve bu ortaklığın şartları üzerine de bilgi verdi.

SAĞLIKLI VE BESİLİ KURBANLIKLAR

Kurbanlık hayvanların seçiminde vurgulanan kriterlerin yanı sıra, detaylı bilgiler de aktaran Müftü Şık, kurban olamayacak hayvanlardan da bahsetti. Vanlılara, kurban alırken sağlıklı ve besili hayvanları tercih etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

KURBAN KESİM VAKTİ VE USULLERİ

Kurban kesim vaktinin bayram namazı sonrası olduğunu hatırlatan Müftü Şık, kesim esnasında okunacak dualar ve kesim metodu hakkında bilgi sundu. Hayvan kesiminin yetkin kişiler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayarak, hayvanların kesim sırasında gereksiz yere acı çekmemesi gerektiğini belirtti.

ÇEVRE KORUMANIN ÖNEMİ

Kurban kesildikten sonra çevreye verilebilecek zararlar konusunda da bilgilendirme yapan Müftü Şık, kesimin ardından ortaya çıkan atıkların doğru biçimde yönetilmesi gerektiğini ifade etti. Çevre bilincine değinerek, kesim sonrası oluşan atıkların insan ve hayvan sağlığını tehdit etmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

MÜFTÜ ŞIK'TAN BAYRAM TEBRİĞİ

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, son olarak tüm İslam âlemine bayram tebriklerini iletti. Kurban ibadetinin, Müslümanlar arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekiştirilmesine katkıda bulunması temennisinde bulundu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi


YAZARLAR