Muradiye Sarımehmet Barajı'nda Çifte Enerji: Elektrik Akıyor, 3 Milyon Alabalık Yüzüyor

Muradiye Sarımehmet Barajı'nda çifte üretim yapılıyor. Bir yanda elektrik üretilirken, diğer yandan da yılda bin ton alabalık üretiliyor.

Van 10.07.2024 12:34:53 0
Muradiye Sarımehmet Barajı
Tarih: 10.07.2024 12:34

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi

Muradiye de Sarımehmet Barajı'nda yapılan elektrik ve alabalık üretimi ile bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

MURADİYE'DE SARI MEHMET BARAJI'NDAN HEM ELEKTRİK HEM DE ALABALIK ÜRETİLİYOR

Muradiye'nin verimli suları, hem enerji sektörüne hem de balıkçılık endüstrisine katkı sağlamaya devam ediyor. 

Kaymakam Melih Aydoğan'ın son ziyareti, Sarı Mehmet Barajı'nda bulunan hidroelektrik santralinin önemini ve barajda faaliyet gösteren alabalık çiftliğinin yıllık bin tonluk üretim kapasitesini gözler önüne serdi.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR

Kaymakam Aydoğan, barajın ülke enerjisine sağladığı katkıyı vurgularken, aynı zamanda yerel ekonominin canlanmasında da önemli bir role sahip olduğunu belirtti. Hidroelektrik santrali ve alabalık üretim çiftliğinin Muradiye için çok yönlü ekonomik faydalar sağladığını ifade etti.

ALABALIK ÜRETİMİNDE DİKKAT ÇEKEN TESİS

Ayrıca Sarımehmet Barajı bünyesinde yer alan ve yıllık 1 ton alabalık üretim kapasitesine sahip tesis, Kaymakam Aydoğan tarafından da ziyaret edildi. 

Balık çiftliğinde incelemelerde bulunan Kaymakam Aydoğan, tesis ile ilgili olarak yaptığı açıkamada şu ifadelere yer verdi: 

3 milyon balığı ağırlayan 40 kafeslik alabalık çiftliğinin önümüzdeki yıllarda da üretimini artırarak devam edeceği belirtilirken, Kaymakam Aydoğan tesiste gerçleştirilen başarılı çalışmalar nedeniyle firma yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Van Postası Gazetesi


YAZARLAR