Solenoid Vanaların Görevi Nedir?

Su, hava ve gazların akışını kontrol eden elektromanyetik valflere solenoid vana adı verilir. Solenoid vanalar gerektiğinde sistemin kapatılması için tasarlanan vanalar olduğundan istenilen her sistemde kullanılabilme özelliğine s
Gündem 24.01.2023 18:14:00 0
Tarih: 24.01.2023 18:15

Su, hava ve gazların akışını kontrol eden elektromanyetik valflere solenoid vana adı verilir. Solenoid vanalar gerektiğinde sistemin kapatılması için tasarlanan vanalar olduğundan istenilen her sistemde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılan solenoid vanalar, gaz, hava ve su gibi çeşitli akışkanların geçişini sağlayan elektromekanik parçalar bütünüdür. Akışkanın basınç ve sıcaklığına göre kullanım amacına uygun solenoid vana seçimi yapılabilir.

 

Solenoid vanaların özellikleri şöyle sıralanabilir; 

 

  • Çalışma voltajı ve hat bağlantı ölçüsü solenoid vanalarda değişkendir.
  • Giriş-çıkış hattı, bobin, kablo, piston ve yay gibi parçalardan meydana gelir.
  • Solenoid vanalarda bobinin enerji haline geçmesi ile açık kapalıya geçer, kapalı ise açık hale geçer.

 

Solenoid Vanaların Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

Solenoid vanalar; teknolojik cihazlarda, araç motorlarında ve diğer farklı sektörlerde kullanımıyla yaygındır. Otomatik gaz kesme vanası olarak bilinen solenoid vanalar, güvenlik sistemlerinde kullanılır. Bu tür vanalar; merkezi panodan kapama sinyalini alarak gazı keser ve yeniden kurulmadıkça gazın açılmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Solenoid Vana Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Solenoid vana seçimi yapılırken; vanadan geçen akışkanın basıncı, sıcaklığı, vananın gövdesi, gövde üzerindeki çapı, çalışma voltajı, vananın bağlantı ölçüsü, akışkanın cinsi ve vananın pozisyonu gibi detaylara dikkat edilmelidir.

 

Solenoid Vana Çeşitleri Nelerdir?

 

Solenoid vanalar, uygulama alanına, yapı ve şekillerine göre dört kategoride olup bunlar;

 

  • Doğrudan Etkili Solenoid Vana: Bu grupta düşük kapasiteli vanalar bulunmakla beraber en basit çalışma prensibi bu vanalarda bulunur.
  • Pilot Solenoid Vana: Bu vana çeşidinde bir pilot, ana vana ve vana diyaframı yer alır.
  • Üç Yollu Solenoid Vana: Bu tip solenoid vanalar tek etkili aktüatörleri çalıştırmak amacı ile kullanılır.
  • Dört Yollu Solenoid Vana: Ters çevirme vanası olarak bilinen bu vana tipi, ısı pompalarında isteğe bağlı soğutma ve ısıtma döngüsünü seçmek için dizayn edilmiştir.

 

Solenoid vanalar hakkında detaylı bilgiye https://smstork.com/ web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.


Anahtar Kelimeler: Solenoid Vanaların Görevi Nedir?

YAZARLAR