Van'da Sağlıklı Gelecek İçin Büyük Harekat: 153 Bin Öğrenciye Sağlık Taraması Yapıldı!

Van'da öğrenci sağlığına büyük destek: 153 bin 408 öğrenciye sağlık taraması

Van 10.06.2024 18:43:45 0
Van
Tarih: 10.06.2024 18:43

Van'da, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla başlatılan "Eğitimde Sağlık Hareketi Projesi" kapsamındaki çalışmalarla 153 bin 408 öğrenci sağlık kontrolünden geçirildi.

SAĞLIK TARAMALARI HER DAİM DEVREDE

Van'da eğitime destek amacıyla yola çıkan "Eğitimde Sağlık Hareketi Projesi" iki yıl önce hayata geçirildi. Valilik koordinasyonu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü önderliğinde organize edilen proje çerçevesinde, çeşitli branşlardan 12 profesyonelden oluşan bir sağlık ekibi oluşturuldu.

VAN'DA TÜM OKULLARA SAĞLIK HİZMETİ

Kent merkezinden ilçelere, kırsal bölgelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren sağlık ekipleri, öğrencilerin işitme, görme, ağız ve diş sağlığı, ortopedi ve obezite gibi alanlardaki sağlık kontrolünü gerçekleştiriyor. Geçen eğitim yılı boyunca Van'da 153 bin 408 öğrenci taramadan geçirilirken, rahatsızlık tespit edilenler hastanelere sevk edildi. Tedaviye başlanan öğrenci sayısı ise 29 bin 311 olarak kaydedildi.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİN SAĞLIK REHBERİ

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, öğrencilerin eğitimlerinin yanı sıra fiziksel ve ruhsal sağlıklarına da önem verdiklerini vurguladı. Taramaların yanı sıra tedavilerin gerçekleştirilmesine de büyük önem verdiklerini belirtti. Aras, öğretmenlerin öğrencilerin sağlık süreçlerine aktif katıldığını, gerektiğinde ailelerin yerine refakatçilik yaptıklarını vurguladı. Sağlık çalışanları ve öğretmenlere teşekkürlerini sundu.

PROJE İLE ELDE EDİLEN FAYDALAR

Van'da başlatılan "Eğitimde Sağlık Hareketi Projesi" kapsamında, öğrencilerin sağlık taramaları yapılıyor. Farklı branşlardan oluşturulan sağlık ekibi 153 bin 408 öğrenciyi kontrol etti ve tesbit edilen rahatsızlıklar için çocuklar hastanelere sevk edildi. Öğretmenlerin desteğiyle öğrencilerin tedavileri yakından takip ediliyor ve her ihtiyaç karşılanıyor. Projenin başarısı, kentteki tüm öğrencilere sağlık taraması hizmetinin ulaştırılmasıyla pekiştiriliyor.

 


YAZARLAR