Van'daki Öğretmenlere Özel: Sınıflardan Kurtarma Operasyonlarına Yolculuk!

Van AFAD'dan öğretmenlere özel arama kurtarma eğitimi.

Van 10.06.2024 14:00:13 0
Van
Tarih: 10.06.2024 14:00

VAN ÖĞRETMENLERİNE ARAMA KURDARMA BECERİSİ KAZANDIRILIYOR

Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), 03-09 Haziran 2024 tarihleri arasında Van'da görev yapan öğretmenlere altı gün boyunca arama kurtarma eğitimi düzenledi. Bu eğitimler, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde gerçekleştirildi. 

100. YIL HEDEFİ: 100 BİN ARAMA KURTARMA PERSONELİ

Eğitimler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anısına başlatılan "100 bin Arama Kurtarma Personeli yetiştirme" hedefi doğrultusunda yapıldı. Özellikle afet ve acil durumlar için öğretmenler arasından oluşturulan MEB AKUB Van 2. Grup Ekibi eğitimden faydalandı. Amacı, afetlere müdahale kapasitesini artırmak olarak belirlenen bu program, öğretmenlere özel olarak tasarlandı. 

PRATİKTE UYGULAMA VE SENARYO TABANLI TATBİKATLAR

Öğretmenlerin arama kurtarma kabiliyetlerini pekiştirmek adına, çeşitli senaryolar üzerinden pratik uygulamalar yapıldı. Eğitim süreci içinde gerçekleştirilen arama ve kurtarma tatbikatıyla elde edilen teorik bilginin saha koşullarında kullanılması sağlandı. Katılımcılar, alıştırmalar yaparak afet ve acil durumlarda daha etkin ve koordineli hareket edebilme becerisini geliştirdiler. 

Bu eğitim programı ile Van'da görev yapan öğretmenler, olası afetlere karşı daha hazırlıklı hale gelirken, arama ve kurtarma çalışmalarına katkıda bulunacak nitelikli insan kaynağının artırılması hedeflenmektedir. Ciddi afetlere karşı öğretmenlerin önleyici, müdahaleci ve destekleyici rolleri pekiştirilmiş oldu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi


YAZARLAR